Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
Samotnik (Tringa ochropus)
Systematyka
rząd: siewkowe (Charadriiformes)
rodzina: bekasowate (Scolopacidae)
gatunek: Samotnik (Tringa ochropus)
Charakterystyka/ morfologia
Nieco mniejszy od kosa krępy brodziec o brunatnym wierzchu i białym spodzie ciała. Na grzbiecie i pokrywach skrzydłowych występują u niego drobne białe plamki, a głowa, szyja i pierś są gęsto kreskowane i kontrastują z białym brzuchem. Ma krótka brew, nie sięgającą za oko. Na ogonie 3 czarne, szerokie, poprzeczne pręgi. Skrzydła mają ciemne zabarwienie zarówno na wierzchu, jak i od spodu, nogi szarozielone i długi , ciemny dziób. Lot szybki, ruchy skrzydeł gwałtowne, przerywane. Kiwa tyłem ciała, podobnie jak brodziec piskliwy. Długość ciała 22 - 26 cm, rozpiętość skrzydeł 41 - 48 cm, waga 55 - 105 g. Spotkać go można u nas przez cały rok, lecz zima tylko sporadycznie. Nielicznie lęgowy. Na legowiskach od marca do listopada. Zimuje na rozległym terenie Morza Śródziemnego do Afryki podzwrotnikowej. Samce zaczynają wędrówkę już w czerwcu, samice nieco później a młode w lipcu – wrześniu.
Biotop/ preferencje pokarmowe
Zasiedla łęgi i olsy oraz inne typy lasów poprzecinanych ciekami wodnymi, mokradłami bądź graniczące ze zbiornikami wodnymi i z torfowiskami, z brzegami rzek osłoniętych korzeniami. Rzadko tworzy stada. Można go spotkać brodzącego po wodzie lub chodzącego po łaskich brzegach. Żywi się owadami, pająkami, pierścienicami, mięczakami, skorupiakami. Niekiedy zjada małe ryby oraz pokarm roślinny.
Rozwój osobniczy
Na lęgowiska między kwietniem a majem wraca z zimowiska z samicą. W okresie toków wykonuje loty nad swoim terytorium wznosząc się i opadając i wydając melodyjne głosy. Gniazduje na drzewach. Znosi jaja w starych gniazdach drozdów, grzywaczy, sójek i innych ptaków oraz wiewiórek. Wyjątkowo może gnieździć się na ziemi. Samica składa zwykle cztery szarozielone z szarymi i brązowymi plamkami jaja , które wysiadują oba ptaki przez 20 -22 dni. Pisklęta niedługo po wykluciu wyskakują z gniazda na ziemię, gdzie samodzielnie zdobywają pożywienie. Początkowo opiekują się nimi oboje rodzice, w późniejszym okresie tylko samiec. W obronie młodych są agresywne. Jak tylko młode naucza się latać, to opuszczają las i pojawiają się na błotnistych brzegach stawów w terenie otwartym.
Status gatunku
Objęty ścisłą ochroną gatunkową i wymaga ochrony czynnej .
Przygotowała: Wanda Kula